אז איך עושים יוגורט ולבנה מחלב?

אישתי שרית וגם אני צרכני יוגורט ולבנה גדולים (יחסית לגודל שלנו). אנחנו אוהבים יוגורט בכל מיני ווריאציות: עם גרנולה, עם ריבה, בתור לבנה עם שום ושמיר על לחם או חלה, ואפילו מצאתי שימוש נוסף לעודפי יוגורט – אני קורא לזה "עוגלחם" – לחם מהיר ללא שמרים, ועם יוגורט במקום רוב הנוזלים – מתכון שאילתרתי על בסיס מתכון מהספר Cookwise ויצא טעים ביותר.

אז במקום כל הזמן לקנות יוגורט, החלטתי לעשות בעצמי. גם יותר כלכלי (עולה פחות מחצי), וגם יותר טעים (בלי תוספים שונים ומשונים).

*** הערה מ 2017 ***

כל מה שכתבתי למטה נכון, אבל יותר מדי עבודה. בשנים האחרונות אני עושה יוגורט מעולה בכמויות מכובדות ללא כל ההתעסקות עם טמפרטורה מדוייקת. התהליך העדכני הוא:

 • מחממים חלב עד לרתיחה או סף רתיחה: כשהחלב מתחיל להתמלא בבועות קטנות אפשר לכבות. אפשר לכוון מדחום מצפצף ל 84 מעלות כדי להימנע מגלישת החלב.
 • כשמתקרר ל 50 מעלות או פחות (חמים למגע אבל לא חם מדי – לא צריך מדחום), שופכים לכלי עם שאריות היוגורט שהיה שם קודם (או 2 כפות יוגורט ביו חדש).5-6 דורות של יוגורט יוצאים טעימים מאד, אבל אם יצא חמוץ מדי, כדאי להתחיל שוב מיוגורט מהסופר.
 • שמים בתנור שמחממים 2 דקות ל 40 מעלות ומכבים, ומשאירים סגור כל הלילה.
 • מעבירים למחרת למקרר

*** סוף הערה מ 2017 ***

 

הקושי העיקרי היה למצוא דרך לשמור על טמפרטורה של 45 מעלות פלוס מינוס חמש – לאורך לילה שלם. חשבתי על פלטת שבת, אבל זה לא התאים. באותם ימים גם לא היה לי עדיין תנור כמו שצריך שיכל אולי להתאים. בסוף, כמו במקרים אחרים, חודשים של חיפושים בכל החנויות אחר הכלי המתאים לעשיית יוגורט הסתיים מתחת לאף – מחבת פלא שקיבלנו לחתונה ושכב ללא שימוש אי שם בארון שכוח אל.

העיקרון הוא כזה – את היוגורט יוצרים חיידקי יוגורט פרו ביוטים. הם עלולים למות מעל 50 מעלות צלזיוס, והולכים לישון מתחת ל 40. הערה: יש הרבה סוגים של חיידקים, והם שונים בתנאי המחיה שלהם. אני מתייחס לחיידקי הביו שקיימים ביוגורט דנונה של שטראוס.
הם אוכלים לקטוז ומפרישים חומצה לקטית. אז צריך לסדר להם תנאי מחיה אופטימליים, ולהרחיק מתחרים משטח המחיה, כלומר לפסטר לפני.
חימום החלב ל 80 מעלות לפני הכנת היוגורט מסייע גם בתהליך "דנטורציה", אשר "פותח" את חלבוני החלב ומסייע לקרישה – וליוגורט יציב יותר. גם הסביבה החומצית שיוצרים החיידקים הפרו-ביוטיים מסייעת באותו תהליך ממש, אלא רק בשלב מאוחר יותר.
ככל שנותנים יותר זמן, כך היוגורט יוצא יותר חמוץ (כמו ששרית אוהבת). היוגורט יכול לעמוד אפילו 20 שעות עד לקבלת החמיצות הרצויה.
נקודה קריטית – כל התהליך צריך להיות סטרילי – מספיק שכפית שליקקתם תיטבול שוב בתוך היוגורט – כדי שכל היוגורט "ילך פייפן" – חיידקי הפה מאד ישמחו על הסביבה העשירה, הטובה והחמימה של היוגורט, וייתרבו כחול אשר על שפת המים…

הכנת יוגורט:

ציוד דרוש:
1) מדחום שיודע למדוד לפחות בין 30 ל 80 מעלות צלזיוס
2) מחבת חשמלית עם טרמוסטט רציף. המטרה: שידע לשמור על 45 מעלות  פלוס מינטוס 5 מעלות. (לחילופין, גם תנור אפייה טוב ניתן לכוון לטמפרטורה מתאימה, אם כי יש לוודא שהוא מכוייל כמו שצריך באמצעות מדחום).
3) סיר שיכול לעמוד בתוך המחבת מוקף במים, ולהכיל לפחות 2 ליטר חלב.
צריך מראש לכייל את המחבת ולוודא שיכול לשמור על טמפרטורת היעד 45 מעלות פחות או יותר – לאורך זמן. בפעם הראשונה זה הרבה עבודה, בפעמים הבאות זה כבר מיידי.

חומרים:
1) 2 ליטר חלב 3% בשקית. אפשר אולי 1%, לא ניסיתי.
2) חצי גביע יוגורט דנונה 3% ביו. מנסיון – בדנונה הם חיים, בטרה ביו – לא תמיד.

אופן הכנה:
1) לחמם על הכיריים הרגילים 2 ליטר חלב בסיר, עד שמגיעים לפחות ל 80 מעלות, או לרתיחה (כדי לבצע דנטורציה של החלב, וגם לפסטר את החלב שוב באותה הזדמנות). להזהר שלא יישרף למטה, אז כדאי לערבב מדי פעם. (ללא השלב הזה קיבלתי תוצאות מאד משונות במקום יוגורט).

שיטה למניעת קרום בחלב: לשירלי קוריהר בספר cookwise יש הצעה כיצד למנוע היווצרות הקרום (החלבון קאימק, שגם אני אוהב אבל אישתי מקבלת מזה בחילה) – השיטה של שירלי היא “לנקד” את החלב הרותח עם חמאה. השיטה יוצרת שכבה דקה מאד של שומן שמונע מהחלבון שבלב הרותח להיקרש. אני ניסיתי פעם, ונראה שזה עובד!

2) לתת לחלב להתקרר ל 45 מעלות.
3) לשים את הסיר בתוך המחבת ולמלא מסביב מים ע"מ לעזור על שמירת הטמפרטורה. למדוד טמפרטורה עד שרגועים שלא חורגים מ 40-50.
3) להוסיף 3 כפות יוגורט ביו, לערבב טוב.
4) להשאיר ללילה ואף יותר, בלי להזיז ובלי לנשום לכיוון.

איך יודעים שהיוגורט מוכן? זה ייראה כמו חלב, אבל עם חריצים שקופים, ואם תסובבו קצת את הסיר תראו שהתערובת אלסטית וקופצת למקום.

אם התערובת נשארה נוזלית אחרי כמה שעות טובות – סימן שהסטארטר היה עקר, או שהטמפרטורה לא היתה נכונה (חיידקים מתים או ישנים), חבל, אבל לא נורא – אפשר להתחיל מחדש: לפסטר, לשים סטארטר אחר, ולוודא שהטמפרטורה היא כל הזמן על 45 מעלות פלוס מינוס.

קיבלנו בערך 1.5 ליטר יוגורט.

מתקבלים גם מי גבינה – whey, שניתן לערבב חזרה פנימה כדי לקבל יוגורט דליל או לנקז כדי לקבל יוגורט סמיך יותר. מי הגבינה עתירים בחלבון, חבל לשפוך – אפשר להשתמש במתכונים חלביים במקום חלק מהמים.

כשמתקרר לטמפרטורת החדר, שמים במקרר, וככל שממתינים – כך היוגורט נעשה יותר מוצק (היוגורט שוקע ומי הגבינה צפים). היוגורט מחזיק לפחות שבוע.

הכנת לבנה:

לכל ליטר יוגורט מוסיפים כפית מלח ומערבבים.

את התערובת שופכים לתוך מסננת שעליה מונחת מגבת נייר רב פעמית חדשה (אפשר גם להשתמש בשיטה המסורתית – בד חיתול). תוך שעה עד מספר שעות תקבלו לבנה מצוין. ככל שתמתינו – כך תקבלו לבנה קשה יותר. מלבנה קשה מאד ניתן לעשות כדורים ולשים בתוך שמן זית.

מומלץ להוסיף שום כתוש ושמיר, אבל מאד טעים גם נקי.

הלבנה נשמר במקרר יותר זמן מאשר יוגורט, אם כי תמיד הוא נגמר לפני שהוא מספיק להתקלקל.

מלח הוא חומר משמר מעולה – הוא מייבש תאים חיים (עיקרון האוסמוזה) וכך הורג אותם. כך החיידקים והוירוסים הנפוצים לא מקלקלים את הלבנה, וגם לא מזיקים לנו. מצד שני, החיידקים הידידותיים שביוגורט גם מתים, ולכן לבנה הוא פחות מועיל לנו.

אפרסם את המתכון שלי להכנת "עוגלחם" בפוסט נפרד, כדי לא להעמיס מידי…

מודעות פרסומת

39 תגובות

 1. יופי של כתבה – בהיר מדויק ומועיל. תודה.

 2. קודם כל, אני שמח לשמוע על עוד אחד שמכין יוגורט ביתי. בשנים האחרונות אני מכין יוגורט ביתי מספר פעמים בשבוע. יש לי כמה הערות לגבי הכתבה שלך:
  1. חימום החלב לא נעשה למטרות פיסטור אלא למטרות דנטורציה של חלק מחלבוני החלב, מה שגורם ליוגורט מוצק יותר. מומלץ לחמם לטמפרטורה של 80 מעלות צלזיוס לפחות. אני מבצע את החימום במיקרוגל (ואני כבר יודע בדיוק מה הזמן הדרוש להגיע לטמפרטורה הנכונה במיקרוגל שלי). על הגז לא צריך מד חום — מספיק להגיע לסף רתיחה (בועות בצדדי הסיר)
  2. קירור החלב: עדיף מנסיון קירור איטי מאשר קירור מהיר. קירור איטי יניב תוצאה מוצקה יותר. שוב, לא באמת צריך מד חום: מספיק לבדוק שאפשר להכניס אצבע נקיה לחלב החם למשך 10 שניות.
  3. במקום לשים על פלטה חשמלית, לי יש שיטה טובה וחסכונית יותר. אני שם בתוך המיקרוגל כוס מים רותחים. את כלי החלב עם היוגורט אני עוטף בשמיכה ומכניס למיקרוגל הכבוי. תוך כ-6-8 שעות יש יוגורט מוכן.

 3. תודה על התגובה המעולה והמחכימה :)

  קראתי על דנטרוציה קצת, וערכתי את הבלוג שיכלול את זה.
  היוגורט בשיטה שתיארתי יוצא לי מוצק באופן קונסיסטנטי, אבל אני בעד לשפר תמיד – אנסה להגיע ל 80 מעלות כפי שהצעת.
  לגבי קירור, תמיד נתתי לסיר להתקרר לאט, אבל מטעמי חיסכון בזמן לאחרונה התחלתי לזרז את התהליך, ולא שמתי לב לכל הבדל בסמיכות. אעשה ניסוי לשם השוואה – מעניין אם ארגיש בהבדל עכשיו כשהפנית את תשומת ליבי.

 4. שלום
  משמח לדעת שיש לי שותפים בחיבה ליוגורט ולהכנה בבית. יש לי שתי הצעות שיפור:
  הערה ראשונה לפי מה שלמדתי מהספר "בישול ביוגורט" מאת איליין הלגרטן. אני לא רק מביאה את החלב על סף רתיחה, אלא לרתיחה ממש (זה החלק הכי מסובך בגלל סכנת הגלישה בכל רגע של חוסר תשומת לב) ואחר כך משאירה אותו על אש מאוד נמוכה בלי מכסה למשך חצי שעה. אפשר יותר – עד לצמצום למחצית כמות – אבל חצי שעה זה גבול הסבלנות שלי. התוצאה היא חלב מאודה שהוא מרוכז יותר. רצוי לסנן אותו בגלל הקרום הנוצר (מרוויחים מוצר נוסף, קאימאק שטעים מאוד על לחם שאור מקמח שיפון או בכלל). אני מחכה שהחלב המסונן יצטנן, וממשיכה לפי השיטה שתיארת .

  הערה שנייה: אני אלתרתי שיטה, לדעתי קלה יותר וחסכונית יותר באנרגיה, לשמירת החום של היוגורט במשך הלילה. את היוגורט אני מכינה בצנצנת זכוכית אותה אני שמה בתוך קופסת פלסטיק גדולה, מלאה במים חמים, בערך 50 מעלות. סימנתי על הקופסה במרקר קבוע עד איפה אני צריכה למלא מים כך שכשאכניס את הצנצנת עם היוגורט בהתהוות, המים יגיעו עד סנטימטר פחות מגובה הצהצנת. אני שמה בקופסה מים מורתחים בקומקום חשמלי, משלימה לגובה המסומן במים קרים ומכניסה את הצנצנת בזהירות לקופסה עם המים. את הקופסה הסגורה במכסה שלה, אני עוטפת (שוב בזהירות) בשמיכת צמר-אקרילן על הרצפה במטבח, ומעל אני שמה משהו כבד שיחזיק את השוליים של השמיכה סגורים.
  למחרת בבוקר אני פותחת את החבילה ואת הקופסה, מוציאה את הצנצנת ומנגבת ושמה לעוד כמה שעות עד יום במקרר. אפשר לאכול את היוגורט מיד, אבל השהות הנוספת במקרר מוסיפה לו "אופי".
  אף פעם לא נכשל, והיוגורט טעים ובסמיכות מעולה.
  קודם הייתי משתמשת בצידנית ובכריות לאגירת חום, אבל לאחר כל מיני נסיונות, מצאתי שהשיטה הזאת הכי קלה. מאחר וששמים את הצנצנת במים חמים, גם אם שוכחים והחלב מתקרר יותר מדי, עדיין נוצר יוגורט בלי שום בעיה, כך ששיטה זאת היא גם סבלנית יותר לטעויות.

 5. היי גבי,

  רעיון צמצום החלב נשמע מעניין, שווה ניסיון :)
  בפעם האחרונה שעשיתי הבאתי לרתיחה כפי שבועז (grainpower) הציע, ונראה לי שבאמת היוגורט יצא מעט מוצק יותר מאשר בסף רתיחה, אם כי לא בצורה משמעותית.

  יש לי הצעה כיצד למנוע היווצרות הקרום, אם תרצי לוותר על הקאימק. הוספתי את ההצעה לבלוג.

  תודה גם על ההצעה השניה, אני חי טוב עם השיטה שלי כי היא כבר לא דורשת ממני מאמץ, אבל בטח קוראים אחרים של הבלוג ישמחו על השיטה שלך :)

  חג שמח,
  אמיר

 6. קראתי את הפוסט על הכנת יוגורט.
  יש לי מכשיר שנקרא "יוגומטיק" אשר שומר על טמפרטורה קבועה, למשך זמן נתון (ללא טיימר).
  קניתי לפני שנים רבות ב"מבצע" של ישראכרט או כרטיס דומה.
  בעבר הכנתי הרבה יוגורט, כיום כמעט ולא משתמשת במכשיר.
  המכשיר מתאים לליטר חלב, ויש לו כמובן חוברת מתכונים.

  רעיה

  גיק: אשמח למתכונים שניסית מהחוברת שלך

 7. היוגורט הראשון שלי יצא עכשיו מ 7 שעות בתנור והוא נראה נהדר, תודה על כל העצות
  עכשיו נקווה שהוא גם טעים
  :-)

 8. יצא מעולה תודה!

 9. http://www.parshan.co.il/index2.php?id=5977&lang=HEB
  אני מכין יוגורט כבר מספר חודשים ואפילו פרסמתי מצגת, דווקא בהכנה האחרונה, נכשלתי, לכן לפני שאני מתחיל מחדש ,עשיתי חיפוש והגעתי למירשם שלך ופה קיבלתי הסבר סביר לכשלוני, זו הייתה הפעם הראשונה בה חיממתי את הכלי עם החלב רק ל62 מעלות, פיסטור רגיל, כל יתר הפעמים חיממתי ל82 – 86 מעלות.
  בקיצור, קיבלתי איירן והיום אני מנסה מחדש עם סטארטר חדש, יוגורט יווני 8%
  המשך בוודאי יבוא-:)

 10. כמוני כמו כולכם שנהנים מעשיית יוגורט בייתי ובכלל מוצרי גבינה ביתיים אספר לכם מחוויה שאני עובר זה אתה . בפעם הראשונה בחיי שאני עושה יוגורט ואני ממש מתלהב מהעניין . כך אני עושה אני יודע שזה קצת לא פייר כי יש לי מכשיר מיוחד (אומנת לגוזלים ) שזה למעשה אינקובטור בו אני מגיע לכל חום בו אני מעוניין להגיע בדיוק של עשירית המעלה הכנסתי לסיר מבלי לחמם מראש את החלב (בכל שאת תוצאה מעולה ) הוספתי לתוך הסיר גביע של יוגורט 3 אחוז שומן גם החלב היה 3 אחוז שומן התקשרתי לחבר על פי דבריו שמתי את האומנת על 35 מעלות בסך הכל זה לפחות מה שנאמר לי לא ממש ידעתי מה הטמפרטורה היעילה להווצרות היוגורט מה שכן הטמפפרטורה הייתה כל הזמן באופן מדוייק כעבור מספר שעות אכןאני שם לב להתגבשות היוגורט עם כניסתי לאתר זה שמתי לב שעדיף שהטמפרטורה תהייה 45 מעלות בכל מקרה גם ב35 מעלות התוצאה ממש מעולה בכל מקרה העלתי את הטמפרטורה להמשך הזמן הנדרש יש לציין שהיוגורט כבר בשלב זה הגיע לסמיכות ממש טובה עוד בטרם העלתי את הטמפרטורה ל45 מעלות איזה כייף לי שיש לי גם אומנות לתוכים למקרה ואנשים ירצו להתייעץ עימי מה וכיצד אשמח לעזור בעניין זה למרות שזה ממש לא נראה לי כלכלי לרכוש מכשיר זה רק כדי לעשות יוגורט בבית לא לשם כך הוא נוצר ומחירו כ3000 שח תרצו עזרה אשמך לעזור חיים 050-8672929

 11. במשך תקופה ארוכה הכנתי יוגורט בבית בהצלחה מרובה,בזמן האחרון מתפקשש לי ואני לא מצליחה לעלות על הטעות שלי.
  אופן ההכנה הוא כזה,מביאה את החלב עד נקודת רתיחה,מכבה וממתינה עד שמתקרר לדרגת חום שמאפשרת הכנסת אצבע לעשר שניות, מוסיפה שתי כפות גדושות יוגורט מכסה עם מכסה ומגבת ומחכה כיממה,ומה שיוצא זה…שלא נדע
  איפה אני טועה?

  • אולי היוגורט שקנית כסטארטר עקר. קרה לי עם יוגורט ביו של טרה.
   עם יוגורט ביו של שטראוס עוד לא נפלתי, 3% בלי טעמים.

   עוד אפשרות, שהיוגורט הזדהם בחיידקים בלתי רצויים, ואלה כבשו את המושבה על חשבון החיידקים הטובים.

 12. אנסה שוב עם יוגורט של שטראוס,
  תודה על תשובתך המהירה.

 13. […] אחד אזלה מהמדפים הגרנולה החביבה עלי. ויוגורט בלי גרנולה הרי לא בא בחשבון. אז כך קרה שהיה לי מניע […]

 14. תודה אנסה!

 15. ניסיתי עכשיו עם דנובה. יש סיכוי? רשום שם שיש חידקי ביו. פעם לא היו שם ולכן לא ניסיתי.
  העצות פה נפלאות. איפה קונים מדחום כזה ליוגורט? כמה זה צריך לעלות? אשמח לתשובות מתישהוא.
  עשיתי גם אורדה ביתית מחלב מורתח עם מיץ לימון ויצא מצויין . מרתיחים, מסננים ומתבלים במלח.
  אבדוק אם רשמתי כמויות כי זה היה מזמן

 16. הצליח לי הדנובה, באורח די פרימיטיבי. חיממתי ליטר חלב עד לבועות קטנות בצדדים- חום חם אך נסבל למגע אצבע (לא ידעתי על כלל 10 השניות). בחשתי פנימה גביע דנובה, כיסיתי ושמרתי במיקרו (בלי שמיכות) וכבר כעבור כשש שעות היה די מגובש אבל חיכיתי לילה ובבוקר היה מרקם מושלם וחלק כמו הדנובה הרגילה. רק היה לא מלוח אבל גם לא תפל- אולי חסר מלח. לא חמצמץ כלל. סמיך וחלק בצורה שממש הפתיעה אותי. היו קצת מי גבינה אותם בחשתי ועדיין נותר סמיך מאוד. למי שאוהב, מומלץ בחום. אני מעדיפה טיפה יותר חמצמץ. להבא אנסה חצי דנובה וחצי דנונה…

 17. הי אמיר,
  אני מצטרף לחבורת המתלהבים, יופי של אתר!!
  להלן הצעות לשיפצור הלבנה:
  אני נוהג לערבב את התוספים עם בלנדר יד במיכל קטן תואם.
  למיכל אני מוסיף:
  שן שום, מלח בהתאמה, מעט פלפל שחור גרוס, זר בינוני של בזיליקום או רוזמרין.
  כדי להפוך את הלבנה ליותר שמן (רחמנא ליצלן טפו טפו) וטעים, אני מוסיף גביע אחד של שמנת 15% ומערבב הכל יחד בעזרת הבלנדר. לאחר מכן יוצק הכל לתוך המיכל הגדול המכיל את היוגורט שממתין בסבלנות לשיפצור, ובוחש עד שהתערובת הופכת הומוגנית. אחרי כן אני יוצק את כל התערובת למסננת עם חיתול בד הניצב בקוממיות מסננת פסטה בתוך מיכל פלסטיק לקליטת הנוזלים ומניח בתחתית המקרר. למחרת, כפי שתארת, מתקבל "בלוק" לבנה בטעם מדהים.

 18. מתכון קל ופשוט:
  2-3 ליטר חלב להביא על סף רתיחה עם מעט מלח וכמה טיפות לימון.
  כשהסיר מתקרר (אני טועם את החלב וכך מודד טמפרטורה) מוסיף גביע יוגורט (פרחים של תנובה) וגביע גדול (500 גרם) של שמנת חמוצה ומערבב היטב בסיר.
  את הסיר מכניס לטוסר אובן ומתחתיו מדליק נר חימום קטן. בדר"כ מספיק נר אחד (כ 6 שעות) מכסימום מדליקים אח"כ עוד נר.
  תהנו

 19. צריכה עזרה דחוף:
  חזרתי מקנדה עם מכשיר שהיה עושה יוגורט מדהים.
  פעמיים ניסיתי להכין עם חלב טרה וגם יוטבתה עם יוגורט של יוטבתה כסטרטר ולצערי פעמיים הרוב יצא בצבע חום!!!מה לעשות??אני משתגעת מזה!!!!!

  • נתחיל כמו בספר בישול של מרוקאים – קודם כל תרגעי ;-)

   אין הרבה פרטים בשאלה שלך, אז אנסה לנחש.
   ראשית, לא ברור אם יצא בכלל יוגורט או לא.
   אם לא:
   אני מניח שהמכשיר חשמלי, ובקנדה רשת החשמל היא 120 וולט. אולי המכשיר לא עובד כמו שצריך ברשת בארץ, שהיא 220 וולט?
   עוד ניחוש – היות וקנדה ארץ קרה, אולי המכשיר מחמם יותר מדי.
   חום גבוה מ 50 מעלות צלזיוס או נמוך מ 40 מעלות יהרוס כל יוגורט. הייתי ממליץ שתקני מדחום בישול ותוודאי שהטמפרטורה נכונה גם בארץ.
   בדיקה שניה – נסי יוגורט אחר, שכתוב עליו "פרו-ביוטי", אם כי מנסיון – גם אם כתוב זה לא מבטיח שיש שם חיידקים חיים.
   עם דנונה של שטראוס טרם נפלתי (לצערי הם לא משלמים לי), אבל עם יוגורט ביו של טרה נשארתי עם חלב חמוץ (והם בטח שלא משלמים לי).
   גם אני משתמש בחלב של טרה, ואין לי שום בעיה.

   אם יצא יוגורט, אבל מה שמפריע לך זה הצבע:
   ביגורט חום טרם נתקלתי. את בטוחה שהשתמשת ביוגורט יוטבתה ולא בשוקו יוטבתה? :)
   חום יכול לבוא מחלודה או מזיהום. נקיון טוב מקווה שיעזור…
   מלח לימון מצויין נגד החלודה.

 20. הרעיון נחמד אבל מלא בלגן.
  למה מלח ? למה יוגורט מעובד מהחנות ?

  למה לא להשתמש פשוט בקפיר ?
  אם אתה לא מכיר אז תריץ חיפוש.

  בארץ מועבר חינם מאחד לשני.
  כל יום נותנים לו לאכול חלב (עדיף שעמד קצת בחוץ, כדי שהגרעיני קפיר לא יקבלו טמפ אחרת) ואחרי יום יומיים הוא מחמיץ את החלב.
  מסננים, מה שיצא זהו חלב קפיר ושותים אותו או מכניסים למקרר או משאירים בחוץ (ההמתנה בשניהם גורמת לטעם יותר חמוץ).
  מה שנשאר במסננת, מעבירים לצינצנת שהכנו עם חלב.
  וכן הלאה.

  מאוד טעים, מאוד בריא, בלי תהליכי חימום.
  ואם רוצים לבנה, אז פשוט שמים את החלב קפיר בבד ותולים שיצאו המי קפיר.
  גם למי קפיר יש שימוש, למשל ללחם (אבל אפשר גם עם חלב קפיר) ואפשר להשתמש במי קפיר גם לאמבטיות לרגליים.
  דרך אגב, גם את הגרעיני קפיר, שגורמים לתהליך, אפשר לאכול אם רוצים.

  לשאלות, אפשר לכתוב לי.

  • יוגורט תעשייתי הוא פשוט זמין, ובתור סטארטר הוא עושה את העבודה מצויין.
   אנסה קפיר בהזדמנות, נשמע ממש נחמד! אבל זה לא תחליף ליוגורט. אפשר בנוסף, לא במקום.

 21. אשמח לעזרה.
  לא יוצא לי: פעם ראשונה שניסיתי יצא מרקם מעולה, אבל היוגורט היה בלי טעם בכלל.
  בפעם השניה הטעם היה טוב אבל היוגורט ממש נוזלי. ניסיתי לרכז אותו ללבנה לא קרה שום דבר…זה עדיין היה נוזלי…
  ובפעם השלישית היה משהו באמצע, מרקם מוזר וטעם שלא סגור על עצמו.
  פעלתי על פי ההוראות בלי לשנות כלום…
  למה זה לא יוצא?

  • היי סיוון. הטעם נקבע ע"י סוג החיידקים ביוגורט. המרקם נקבע גם מהחיידקים וגם שלב הדנטורציה (הרתחה מוקדמת).
   המקום שהכי קל לפקשש בו זה החיידקים הידידותיים.
   אז תנסי להחליף את סוג יוגורט הביו שהשתמשת בו.
   תוסיפי אותו אחרי שלב ההרתחה רק אחרי שהיוגורט התקרר ל 40-45 מעלות. תקפידי לא לזהם את החלב החם בחיידקים אחרים (למשל אם מכניסים אצבע לבדוק טמפרטורה, או אם טועמים את היוגורט לפני ההוספה באותה כף…). החיידקים החדשים ייטרפו את הידידותיים (קצת מזכיר את מה שקורה בעיראק וסוריה).
   ספרי אם הצליח :)

 22. הי,
  אני מכינה יוגורט מגאלון של חלב בכל פעם (פעם בשבוע בערך). את הסטרטר אני מערבבת פנימה ואז מחלקת לצנצנות ואת האינקובציה מבצעת כשהחלב כבר בצנצנת היעד. כך אני יכולה אחרי כמה שעות להעביר את הצנצנות כמו שהן למקרר (אחרי שכתבתי עליהן תאריך. סדר צריך שיהיה פה…).
  הפתרון לשמירת טמפרטורה מתאימה הגיע אלי מספקית החלב שלי – היא סיפרה לי שהמנורה הקטנה שיש בתנור שומרת על חום מתאים (בחורף נהגתי להדליק את התנור לשתי דקות כדי לעזור לה להתחיל).
  זה עבד לי יפה עד שהחלפנו תנור והתנור החדש היה משוכלל יותר ומתחכם יותר וכיבה את המנורה על דעת עצמו אחרי שעה. אבל אצלו יש תכנית "התפחת לחם" שהיא בדיוק מה שהיוגורט אוהב.
  אני יודעת שהתנורים בישראל קצת שונים אבל ככל הזכור לי גם בהם יש מנורה. אם יש לה מתג הפעלה עצמאי – זה עשוי לעבוד.

 23. באסה איתך….

  הכנתי כמה מהמתכונים שלך לפני הרבה שנים (חומוס, מרשמלו ועוד..), חבל שאתה לא כותב עוד (אני מאוד נהנה מהגישה הגיקית).

  לעניינינו.
  מתכון מעולה.

  כבר יצא לי להכין כמה וכמה פעמים יוגורט (בעיקר בשביל הלבנה), ותמיד היה יוצא נוזלי מדי, ובעת הסינון (ללבנה) הייתי מאבד המון חומר שלא היה נקרש.

  לאחר חיפוש ברשת מצאתי שוב את הבלוג שלך (שזכור מאוד לטובה) והקפדתי על השלבים השונים.

  בשורה התחתונה – יצא יוגורט ולבנה מעולים.

 24. האם התנסת בהכנת יוגורט מחלב סויה? אם כן, האם זה אותו תהליך?

 25. לא יודעת מדוע אתה מסבך כל כך את הכנת היוגורט! כמי שמכינה יוגורט יותר מארבעים שנה – ולמדתי זאת מגברת אמריקאית שגם אמה וסבתה עשו כך – אני שמחה לבשר לך שמרבית מאמציך מיותרים לחלוטין! כך מכינים יוגורט בפשטות אלגנטית:-)
  חמם 1 עד 2 ליטר חלב (עדיף משקית של תנובה) – רק עד אשר בועות קטנות מופיעות בשולי הסיר.
  שפוך מים רותחים על צנצת בגודל מתאים. המים מעקרים את הצנצנת.
  לאחר שהחלב מתקרר או פושר, שפוך את החלב לצנצנת שעיקרת. הוסף תוכן של גביע יוגורט אל תוך החלב הפושר (מבלי לערבב!) . סגור את פתח הצנצנת עם בד חיתול או מוסלין כדי לאפשר לחלב לנשום. הדק עם גומיה. הנח את הצינצנת בתוך ארון המטבח. בקיץ יש לך יוגורט לאחר כ-12 שעות בחורף 24 שעות. אם ברצונך ביוגורט מאוד מאוד סמיך, תוכל להשאירו למספר שעות נוסף בארון המטבח. לאחר שהוא מוכן שים במקרר עם מכסה מוברג. אם תשים אותו עם הבד הוא ימשיך להסמיך במקרר. טעם היוגורט תלוי ביוגורט שהוספת להתחלת התהליך. ליוגורט בעל טעם שמנתי מעודן-יוגרט ביו של דנונה. ליוגורט בעל טעם חמוץ עז ופראי יוגורט רגיל של תנובה. כמה פשוט!

  • תודה על השיתוף.
   לגבי שקית תנובה – אני בד"כ משתמש בטרה בזכות תאריך התפוגה הרחוק. אין תוספים, אלא "פיסטור על" = טמפרטורה גבוהה מאד לזמן קצר מאד. יכול להיות שפיסטור על לא מתאים לכל מיני גבינות (כמו ריקוטה), אבל ביוגורט לא ראיתי הבדל.
   שאלה – למה לא לערבב?

   • 1. חלב תנובה בשקית הוא היחיד בארץ שאין לו תוספים. הגבינות יוצאות הכי
    טוב. חלב נטו.
    בדרך כלל עניין התוספים לא רשום במרכיבים. מעלימים מעיני הציבור :-)
    לפחות זה מה שלמדתי בקורס גבנות. וסומכת על כך שהידע נכון.
    2. מנסיוני, העירבוב נוטה להחליש את פעילותם. זה מהיר יותר וחזק יותר אם
    מוסיפים אותם כמו שהם אחרי החלב. פשוט להחליק את זה בעדינות
    פנימה. החיידקים הם יצורים חיים. כנראה 'המושבה' מחזקת אותם.

    בעשר השנים האחרונות, אני לא מפסיקה לתמוה כשאני קוראת את ההליכים המוזרים והמסובכים שנכתבים על הכנת יוגורט. תנורים, חום של 40 מעלות, כדי מים חמים וכדומה והפעם החלטתי לכתוב. לא מבינה מי הראשון שהמציא את התהליך המשונה והמסובך הזה כפי שקוראים עליו ללא הרף… והשאר בעקבותיו… כמה משונה. הרי תהליך היוגורט נערך אלפי שנה. ועד לפני כמאה שנה לא היו תנורי חשמל או גז. והכנת היוגרט במקורו פשוטה וטבעית לחלוטין. צריך להניח לו במקום חשוך ואפל והחיידקים הטובים יעשו את העבודה לבד. אגב כמובן, ליוגורטים הבאים צריך להשתמש ב- 2 כפות עד ספל מהיוגורט שהכנו, תלוי בכמות החלב.
    יוגורט סויה עושים אותו דבר אבל במקום לשים יוגרט-אנחנו מוסיפים 3-5 כמוסות פרוביוטיקה (רגילות) שקונים בחנויות טבע.
    שווה לך לנסות את התהליך שאני עושה מידי שבוע, כבר משנות השבעים של המאה הקודמת….
    הגברת ממנה למדתי את זה היתה אז, בת יותר משבעים, תהליך שעבר אצלם מדור לדור. נסה ותראה כמה החיים יכולים להיות הרבה יותר פשוטים :-)

 26. שלום רב,
  חלב 1% עובד מצוין, וגם היוגורט הפשוט של תנובה (עם הפרחים) בתור סטרטר.

 27. האם אפשר להכין יוגורט מחלב שפג תוקפו או מחלב שהחל להחמיץ?

  • אם החלב מסריח – אין מנוס אלא לזרוק אותו. אם הוא פתוח ועבר התאריך – לזרוק. חבל להתסכן בהרעלת מזון על מוצר זול כל כך.
   אבל גם אם הוא עדיין סגור ועבר התאריך – זה לא אומר בהכרח שהוא מקולקל! חלב הרבה פעמים לא מתקלקל גם שבוע אחרי התאריך.
   פותחים, ואם הריח טרי – יוגורט לא הייתי עושה, אבל אפשר לעשות ממנו ריקוטה או "פניר" הודי.

 28. אחלה אתר…מישהו יודע מדוע נוצר יוגורט עם מרקם נמתח. קראתי אפשהו שדינטורציה מונעת זאת. יש למישהו רעיון אחר ? הכוונה במרקם נמתח היא שכאשר ממלאים כפית, היוגורט שנשפך ממנה נמתח, נראה רירי. הטעם דרך אגב מעולה.

  • היי משה, תודה :)
   לפעמים גם היוגורט שלי מקבל מרקם ״רירי״, אבל אין לזה קשר לדנטורציה, כי אני תמיד מרתיח לאותה טמפרטורה והמרקם יוצא שונה מדי פעם. ההשערה שלי היא הרכב החיידקים והטמפרטורה של הדגירה. כשאני משתמש ביוגורט טרי, נדיר שמתקבל מרקם רירי.
   כאשר אני ממחזר (אני הרבה פעמים משתמש בשאריות היוגורט הקודם שוב ושוב, למרות שסביבת העבודה והאכסון שלי אינם סטרילים…), אז גם הטעם וגם המרקם משתנים. כל עוד יוצא טעים – אני ממשיך להעמיד דורות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: